Jakiś czas temu kupiłam jarmuż w opakowaniu podobnym do mixu sałat. Jako, że później nie miałam czasu, aby go przetworzyć w coś ciekawego, wylądował w zamrażarce. Wreszcie postanowiłam go zużyć, ale stwierdziłam, że po zamrożeniu nie będzie już tak smaczny jak świeży, więc nada się tylko na zupę lub farsz. Przypomniało mi się, że widziałam kiedyś przepis na pierogi z jarmużem. Był to strzał w dziesiątkę. Pierogi są przepyszne, a w dodatku stanowią miłą odmianę dla tych tradycyjnych. Tworząc farsz, zainspirowałam się przepisem od lubięgotowanie, lecz wprowadziłam do niego kilka modyfikacji.
Składniki:
(na około 30 sztuk)
ciasto:
- około 300 g mąki wrocławskiej + mąka do podsypywania
- pół szklanki ciepłej wody
- szczypta soli
- 1 stołowa łyżka oleju
- 300 g jarmużu
- 200 g cheddara
- 50 g sera feta
- 1 papryczka chilli
- 1 łyżka oliwy
- 2 czerwone cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
- świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
farsz:
Cheddar ścieramy na tarce o dużych oczach, a fetę kroimy w drobną kostkę. Odstawiamy na bok. Jarmuż dokładnie płuczemy i wycinamy nerwy (jeśli używacie świeżych, dużych liści to porwijcie je na mniejsze części). Liście dokładnie osuszamy na ściereczce lub ręczniku papierowym. Papryczkę chilli przecinamy wzdłuż na pół, pozbawiamy pestek i kroimy w cienkie kółeczka. Cebulę i czosnek siekamy w drobną kostkę, wrzucamy na patelnię i szklimy na łyżce oliwy. Następnie dodajemy osuszony jarmuż oraz papryczkę chilli. Dusimy przez około 5 minut. Po tym czasie doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, słodką papryką oraz czosnkiem niedźwiedzim. Dokładnie mieszamy. Patelnię zdejmujemy z ognia. Gdy jarmuż lekko ostygnie, dodajemy rozmącone jajko oraz oba rodzaje sera. Całość mieszamy, odstawiamy na bok i zajmujemy się przygotowaniem ciasta.
pierogi:
Mąkę przesiewamy z solą. Stopniowo dolewamy wodę, mieszając składniki nożem lub łyżką. Na koniec dodajemy olej i zagniatamy rękoma aż uzyskamy elastyczne i nielepiące się ciasto. Ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko na blacie obsypanym mąką. Za pomocą szklanki o średnicy 8 cm wykrawamy kółka. Do środka nakładamy farsz i zlepiamy brzegi pierogów (można je też docisnąć widelcem). Gotowe pierogi układamy na blacie oprószonym mąką i przykrywamy ściereczką, aby nie wysychały.
Jeżeli podajemy pierogi natychmiast, wrzucamy je na wrzącą, osoloną wodę i gotujemy na wolnym ogniu przez około 3 minuty od ich wypłynięcia na powierzchnię. Gotowe pierogi wyciągamy łyżką cedzakową i serwujemy z karmelizowaną/podsmażoną cebulką oraz śmietaną. Smacznego!
Dobra rada:
Pierogi możemy zamrażać. Wystarczy je lekko obgotować (przez około 2 minuty), pozostawić oddzielnie do ostudzenia, a następnie ułożyć na tacce i włożyć do zamrażarki.
ależ apetycznie wyglądają:)
OdpowiedzUsuńprzepis może i fajny ale nie dla mnie. Ser feta, czosnek , cebula tylko na zdjęciach. Nie jadam tych rzeczy.
OdpowiedzUsuń