Zaplanuj ze Smakiem: #3 Świąteczny obiad

By | 24 marca 2016 | 04:36 Skomentuj
Przed Tobą kolejny wpis w ramach cyklu Zaplanuj ze Smakiem. Dzisiaj zaplanujesz i przygotujesz ze mną świąteczny obiad. Ze względu na porę roku, skupimy się na Wielkanocy, aczkolwiek menu, które wybrałam doskonale sprawdzi się także przy innych okazjach.

Świąteczny obiad jest drugim po śniadaniu ważniejszym punktem Wielkanocy, podczas którego wspólnie zasiada się do stołu. Przygotowany dla grona najbliższych osób stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli lista gości jest długa. Wielkanoc, podobnie jak każde Święta, wiąże się z wieloma przygotowaniami. Obfitość i wielorakość potraw na świątecznym stole, powoduje że w kuchni spędzamy nawet kilka godzin. Warto dobrze rozplanować ten czas, tak aby móc cieszyć się świąteczną atmosferą nie tylko znad kuchennego palnika.


Na Twoim stole już od śniadania znajdą się zapewne takie klasyki jak: jajka faszerowane, sałatka jarzynowa, baba piaskowa czy też mazurek. W tym wpisie podpowiem Ci co zaserwować w ich towarzystwie, tak aby świąteczny obiad prezentował się oryginalnie, a zarazem nie był zbyt skomplikowany podczas przygotowań.

Poniższy zestaw to dwie przystawki: jedna podawana na ciepło, druga na zimno, danie główne oraz deser. Zrezygnowałam tym razem z przepisu na napój, ponieważ nasz stół i tak będzie już syto zastawiony. Do picia podczas obiadu wystarczy woda, sok lub wino, a do deseru idealna będzie filiżanka kawy lub herbaty.


By pobudzić apetyt, rozpocznij  świąteczny obiad od podania zimnej przystawki, czyli plasterka drobiowej rolady w towarzystwie świeżego pieczywa. W jej wnętrzu znajdziesz farsz na bazie pomidorów, papryki oraz sera mozzarella, aczkolwiek możesz ją  nadziać także innymi dodatkami: szpinakiem, pieczarkami lub szynką i  żółtym serem.

 
Wielkanocny obiad nie może obejść się bez tradycyjnej zupy, dlatego jako drugą przystawkę proponuję właśnie ten rodzaj dania. W większości domów na Święta podaje się żurek lub barszcz biały. Jednak jeśli masz ochotę na odrobinę odmiany, zaserwuj bliskim krem chrzanowy. Podaj go z chipsami przygotowanymi z kiełbasy (białej lub innej dowolnej). Krem chrzanowy jest bardzo prosty w przygotowaniu, a w dodatku pozwoli ująć klasyczne smaki w nieco nowszym wydaniu. 


Pieczone mięso to potrawa, która obowiązkowo powinna znaleźć się na świątecznym stole. Wygląda wykwintnie i smakuje doskonale. Do wyboru mamy różne rodzaje pieczeni: szynkę, schab, kaczkę lub indyka. Ja proponuję szynkę w słodkiej glazurze, z lekko korzennym aromatem dzięki dodatkowi goździków. Pokrojona w plastry i polana np. sosem pieczeniowym będzie prezentować się znakomicie.
Doskonałym uzupełnieniem kawałka pieczeni będą złociste, pieczone ziemniaki. Odsyłam tutaj do mojego sprawdzonego przepisu, w którym ziemniaki wychodzą miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Nie ma możliwości, aby komuś nie posmakowały! Z pewnością znajdą uznanie zarówno wśród młodszych, jak i starszych członków rodziny.



Zwieńczeniem pysznego obiadu powinien być równie znakomity deser. Najpopularniejszym wypiekiem, serwowanym na święta lub innego rodzaju specjalne okazje jest sernik. Pyszne, kremowe i delikatne ciasto ma wielu wielbicieli. Inspirując się zatem lubianym i tradycyjnym przepisem, proponuję coś oryginalnego. Sernik wzbogacony o dodatek konfitury różanej oraz białej czekolady bez wątpienia zapadnie Twoim bliskim w pamięci.


 
Aby lepiej rozplanować przygotowanie świątecznego obiadu skorzystaj z poniższego harmonogramu. Będzie on bardzo pomocny podczas szykowania kilku dań jednocześnie.
1-2 dni przed obiadem: zrób zakupy, by zaopatrzyć się we wszystkie składniki z listy; przygotuj bulion na zupę oraz farsz rolady drobiowej
wieczór przed obiadem: ugotuj szynkę razem z włoszczyzną, natnij ją, nasmaruj glazurą i powtykaj goździki; przygotuj roladę drobiową; upiecz sernik
w dniu obiadu: oblej sernik polewą z białej czekolady; przygotuj krem chrzanowy; podgotuj ziemniaki przed ich uprzednim pieczeniem; upiecz szynkę w glazurze
tuż przed podaniem: roladę drobiową pokrój w plastry; przygotuj chipsy z kiełbasy do kremu chrzanowego; upiecz ziemniaki.



Natomiast jeśli zamiast kremu chrzanowego preferujesz podać do świątecznego obiadu klasyczny rosół, przepis znajdziesz pod tym linkiem.  

0 komentarzy:

Jeżeli skorzystasz z mojego przepisu, miło mi będzie jak wyrazisz o nim opinię ;)